Vajinal Akıntılar

0 346

Vajinal Akıntılar pek çok kadın için yaşam boyunca en fazla karşılaşılan sorunlardandır. Vajinal akıntı, kaşıntı – yanma ve idrar yaparken gözlenen şikayetlerdir. Kısaca en sık görülen şikayetler aşağıda özetlenmiştir.
Genital bölgede kızarıklık, şişkinlik, peynir taneleri gibi beyaz akıntı ve kaşıntı;
Bu semptomlar mantar hastalığının tipik belirtileridir. Kadında vajinal akıntılar en sık görülen sebebi mantar enfeksiyonlarıdır. Özellikle antibiyotik kullanımı Diabet (Şeker Hastalığı) ve gebelik mantarın aşırı derecede neden olabilir. Bazen de bu şikayetler tedaviye rağmen tekrarlayabilir. Tedavi; Özellikle mantara etkili krem ve hap kullanmak mümkündür. Ayrıca tekrarlayan enfeksiyonlarda diabet varlığı da araştırılabilir.
Genital bölge kaşıntı:
Kaşıntının en sık görülen sebebi yine mantar enfeksiyonlarıdır. Buna ilave olarak vajinal akıntılar’a sebep olan diğer bakterilerle kaşıntı sebebi olabilir. Giyilen iç çamaşırı veya kullanılacak olan petlere karşı alerjik reaksiyona bağlı da kaşıntı olabilir. Eğer kaşıntı pubik kılların olduğu bölgede ise bit ya da uyuzdan da şüphelenmek gerekir. Tedavi: Mantar enfeksiyonlarında mantar önleyici kremler kullanmak mümkündür. Alerjik reaksiyonlara bağlı şekilde ortaya çıkan kaşıntılarda kortikosteroidler faydalı olabilir. Bit veya uyuz saptanan olgularda bunlara karşı ilaçlar etkili olacaktır.
Genital bölgede ağrı ve hassasiyet:
Genelde genç bayanlarda görülen şikayetlerdir. Yapılan muayenelerin çoğunda herhangi bir hastalık saptanmamaktadır. Detaylı olarak sorgulandığında özellikle cinsel problemi olan bayanlarda daha sık olduğu ortaya çıkmaktadır. Tedavide en etkili yol psikolojik olarak rahatlamanın sağlanmasıdır. Gerginliği azaltmak amacıyla soğuk kompres uygulamaları yarar sağlayabilir.
Vaginadan gelen sarı-yeşil veya gri kokulu akıntı, genital bölgede kızarıklık ve şişlik:
Bu akıntıların sebebi, Bakterial vajinozis adlı anaerob bakterilere veya Trichomonas vajinalis’e bağlıdır. Özellikle Trichomonas vajinalis cinsel temas ile bulaşır ve eş tedavisinde muhakkak yapılması gerekir.

Ayrıca çoğu zaman asemptomatik olan ve bazen akıntıya neden olabilen Gonore (Bel Soğukluğu) ; %40-60 kadında adet sonu başlar. Ateş, iştahsızlık, cinsel ilişki sırasında ağrı ve bulantı, kusma şikayetleri ile beraber olabilir. Sık sık geçirilen gonore enfeksyonları, kadında tüplerin tıkanmasına neden olup ileride kısırlığa yol açabilir. Günümüzde giderek önem kazanan, vajinada akıntı sebebi olan ve daha önemlisi rahim ağzından yukarıya yayılarak tüplerde hasar sebebi olan bir mikroorganizmada “Chlamydia” dır. Bol miktarda akıntı sebebi olabilir ve tedavisi cinsel temasla bulaşır. Özellikle doğum yapmamış bayanlarda teşhisi ve tedavisi daha sonra gelişebilecek kısırlığı önlemektedir. Tedavi: Bu hastalıkların tedavisinde de antibiyotikler kullanılıyor ama muhakkak doktorunuza danışmalısınız.
Vajina ağzında hassasiyet, ağrı ve batma şikayetleri:
Bu şikayetler 4-5 gün süre ve daha sonra yara oluşur. Nedeni Herpes Simpleks adı verilen virüs olabilir. Bu virüsün iki tipi vardır. 1.Tip çoğu zaman ağız kenarında yerleşirken, 2. Tipi genital bölgede lezyonşara neden olabilir. Cinsel yola bulaşan bu hastalıktır; bazen uzun zaman tekrarlayarak devam edebilir. Tedavi: Kesin bir tedavisi yoktur fakat Asiklovir adı verilen ilaçla başarılı neticeler alınkıştır.
İdrar yaparken yanma, sık idrara çıkma isteği ve idrarın bulanık gelmesi;
Bu şikayetlerin temel sebebi idrar yolunun enfeksiyonudur. Kadında üreta adı verilen ve uçtaki idrar yolu erkeklere oranla daha kısa ve dışa daha açık olduğu için mikrop kapma riski de daha fazladır. Sistit, mesanenin iltihabıdır ve sık idrara çıkma, karın alt bölgesinde ağrı şikayetleriyle ortaya çıkabilir. Tedavi: Antibiyotikler temel ilaçlardır. Bol su içilmesi ve hijyene dikkat edilmesi fayda sağlayacaktır.

Kaynak:otajinemedhastanesi.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.