Son dakika… İsrail akınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 8’e yükseldi

0 198

İsrail’in gece yarısından itibaren Gazze’ye düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 8’e, yaralı sayısı da 45’e yükseldi.

Görgü şahitlerinden alınan bilgiye nazaran, sivil savunma gruplarının yıkılan meskenlerin enkazında yaptığı arama kurtarma çalışmaları sırasında 2 kişinin daha cansız vücuduna ulaşıldı. Enkaz altından 20 kişi de yaralı olarak çıkarıldı.

Böylelikle İsrail güçlerinin gece yarısından itibaren düzenlediği hücumlarda hayatını kaybedenlerin sayısı 8’e, yaralananların sayısı 45’e yükselmiş oldu.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, basın mensuplarına gönderilen görüntülü açıklamasında, “Filistin halkı, İsrail tarafından tam manasıyla bir soykırım savaşına maruz kalıyor. İsrail, bilhassa meskenlerinde itimat içinde yaşayan sivilleri maksat alıyor; meskenlerini başlarına yıkıyor.” tabirlerini kullandı.

Enkaz altında hala çok sayıda meyyit ve yaralı olduğunu belirten Kudra, memleketler arası topluma, İsrail’in ataklarını durdurmak için harekete geçme ve somut adımlar atma davetinde bulundu.

Öte yandan, İsrail güçlerinin denizden de Gazze kenti kıyısına akınlar düzenlediği belirtildi. Bu taarruzlar nedeniyle rastgele bir can kaybı bilgisine yer verilmedi. İsrail savaş uçakları, Gazze’nin Mısır sonundaki iki güvenlik merkezini de bombaladı.

İsrail savaş uçakları, gece yarısından sonra Gazze’nin farklı bölgelerine hava akınları gerçekleştirmişti. Gazze’nin batısındaki Er-Rimal semtine düzenlenen hava atağında da çok sayıda apartman dairesi yıkılmıştı.

Gazze’deki Şifa Hastanesi Müdürü Muhammed Ebu Silmiyye, taarruzlarda hayatını kaybeden 2 Filistinli ile 22 yaralının hastaneye getirildiğini söylemişti.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada da sivil savunma gruplarının enkaz altından 5 çocuğu kurtarmayı başardığı söz edilmişti.

Kaynak: Hürriyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.