Sağlık sistemi çöktü, Hindistan’da vahim argüman

0 230

Her gün 200 binin üzerinde olay açılayan Hindistan devayı ölen insanların bendenlerinin yakıldığı krematoryumları 24 saat boyunca çalıştırmakta buldu.

29 milyon nüfuslu Delhi’deki bir krematoryumdan gelen kareler ülkedeki kovid-19 krizinin boyutlarını kelamlar önüne serdi. 

Ülkedeki meyyit sayıları da kuşku uyandırmaya başladı. Resmi olarak, yaklaşık toplamda 180 bin kişi, yalnızca bu ay ise 15 bin kişi  koronavirüsten öldü. Lakin kimileri gerçek sayının daha yüksek olabileceğine inanıyor.

Ülkede görülen yeni varyant sonrası sağlık sisteminin çökme noktasına geldiği açıklanırken, uzmanlar bu varyantların aşıları etkisiz hale getirebileceği ihtarında bulunuyor.

Ülke basınında yer alan haberlere nazaran, bilhassa genç nufüsta önemli bir olay artışı görülüyor. Bunun sorumlusu olarak da yeni varyant gösteriliyor.

B.1.617 varyantının daha kolay yayıldığına ve başka çeşitlerden potansiyel olarak daha ölümcül olabileceğine inanılıyor.

Nüfusu yaklaşık 1,4 milyar olan ülkede uygulanan aşı sayısı 127 milyonu geçti. Lakin hastalığa karşı yaygın aşılama kampanyası yürütülen Hindistan’daki birçok eyalette, aşı külfeti yaşanıyor.

Hindistan’da 16 Ocak’ta başlatılan aşılama kampanyası, birinci olarak sağlık çalışanı üzere salgınla gayrette ön cephede çalışanları kapsarken daha sonra 45 yaşın üstündekileri de kapsayacak formda genişletilmişti.

Kovid-19 aşılama bilgilerinin derlendiği “Ourworldindata.org” internet sitesine nazaran Hindistan, ABD ve Çin’in akabinde “dünyada en fazla aşı yapılan 3. ülke” oldu.

Uzmanlar, ülke çapındaki artan olayların akabinde hastanelerdeki doluluk oranlarının en yüksek düzeyleri gördüğüne işaret ederek sağlık sisteminin “çökme noktasında” olduğu ikazında bulunuyor.

2 Nisan’dan bu yana “günlük bazda dünyada en fazla hadise kaydedilen ülke” pozisyonundaki Hindistan’da, bugüne dek 15 milyonun üzerinde olay tespit edildi.

180 binin üzerinde kişinin hayatını kaybettiği ülkede, virüs bulaştıktan sonra güzelleşenlerin sayısı 13 milyonu geçti.

BU GÖRÜNTÜ İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaynak: Hürriyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.