Oxford Üniversitesi’nden yeni koronavirüs deneyi: İyileşenlere bir daha Kovid-19 bulaştıracaklar!

0 151

Oxford Üniversitesi, daha evvel koronavirüs geçirmiş şahısları içeren beşerli klinik deney için araştırma etiği onayı aldıklarını duyurdu. Buna nazaran, koronavirüs geçiren bireyler, ikinci kez virüse maruz bırakılacak ve bedenin bağışıklık sisteminin verdiği reaksiyonlar ölçülecek.

Oxford Üniversitesi, koronavirüs geçirmiş şahısların ikinci sefer virüse yakalanmaları halinde bağışıklık sistemlerinin vereceği yansıyı ölçmek için beşerli klinik deney etik onayı aldıklarını açıkladı. Profesör Helen McShane, “Bu çalışmanın emeli, ne cins bir bağışıklık reaksiyonunun tekrar enfeksiyonu önlediğini belirlemektir” dedi. Klinik deneye katılacak şahısların gelecek hafta belirlenmesi bekleniyor. 

Oxford grubu, bu klinik deneyle, T hücreleri ve antikorlar dahil olmak üzere iştirakçilerin bağışıklık yansısının çeşitli bileşenlerinin seviyelerini ölçecek ve akabinde iştirakçilerin virüse maruz kaldıklarında tekrar enfekte olup olmadıklarını takip edecek. 

İştirakçilerin sağlıklı, düşük risk altında, 18 ile 30 yaşları ortasında ve deneye katılmadan en az üç ay evvel koronavirüs geçirmiş olmaları gerekiyor. Ayrıyeten bu şahısların olumlu bir Kovid PCR testi yaptırmış olmalarının yanı sıra, koronavirüse karşı antikorlara da sahip olmaları gerektiği söz edildi.

Oxford Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen deneyde gönüllülerin hepsine virüs bulaştırılacak. Böylece yalnızca güçlü bağışıklık yansısı geliştiren şahıslar tekrar enfekte olmayacak. Araştırmacılar böylece hangi düzeydeki bağışıklık reaksiyonunun insanları muhafazaya yettiğini anlamaya çalışacak.

Bu birebir vakitte en yeterli bağışıklık yansısı yaratacak aşıların binlerce kişilik deneyler gerektirmeden süratlice üretilmesi ve lisanslanmasına da yardımcı olacak.

Araştırmayı yürüten grubun başındaki isim olan Prof. Dr. Helen McShane deneyi şöyle anlatıyor: “Eğer bir kişinin tekrar enfekte olmasını kesin olarak önleyecek antikor oranını tam olarak tespit edebilirsek bu en tesirli aşıları geliştirebilmemiz için çok çabuk hareket etmemizi sağlayacak.”

 

 

Kaynak: Hürriyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.