Netanyahu’dan Kudüs’teki gerginliği artıracak açıklama

0 239

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, işgal altındaki Doğu Kudüs’te ramazan ayı başından bu yana devam eden gerginliği daha artıracak açıklamalarda bulundu.

Netanyahu, kabine toplantısında yaptığı konuşmada “Kudüs’ün binlerce yıl Musevilerin başkenti” olduğunu tez ederek, ABD ile Avrupa Birliği’nden (AB) Doğu Kudüs’ün Pir Cerrah Mahallesi’ndeki kimi Filistinli ailelerin İsrail tarafından zorla konutlarından çıkarılma planına ait açıklamalarına reaksiyon gösterdi.

Başbakan Netanyahu, şunları söyledi:

“Kudüs’ü inşa etmemiz konusunda yapılan baskılara karşı koyuyoruz. Maalesef ki; bu baskılar son vakitlerde arttı. En uygun dostlarımıza şunu söylemek istiyorum. Kudüs, İsrail’in başşehri. Her ulusun kendi başşehrini inşa ettiği üzere, bizim Kudüs’ü inşa etme hakkımız var. Bunu yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.”

Aşırıcılık yanlılarının Kudüs’teki “barışı” baltalamalarına müsaade vermeyeceklerini savunan Netanyahu, “Yasaları ve nizamın sorumlulukla ve kararlıkla uygulanmasını sürdüreceğiz. Tüm dinler için ibadet özgürlüğünü muhafazaya devam edeceğiz fakat şiddetli ayaklanmalara müsaade vermeyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Netanyahu, Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş kümelerine da gözdağı vererek, bölgeden gelebilecek rastgele bir taarruza misliyle karşılayacaklarını kelamlarına ekledi.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te, evvel ramazan ayı başında Şam Kapısı’ndaki oturma alanlarının barikatlarla kapatılması, daha sonra Pir Cerrah Mahallesi’ndeki birtakım Filistinli ailelerin zorla konutlarından çıkarılması kararı ve son olarak da İsrail polisinin 7 Mayıs’ta Mescid-i Aksa’da yatsı namazı sırasında cemaate plastik mermi ve ses bombalarıyla saldırması nedeniyle tansiyon giderek arttı.

İsrail polisi, 7 Mayıs’ta Mescid-i Aksa’da 205, dün akşam da başta Şam Kapısı olmak üzere Doğu Kudüs’ün farklı bölgelerinde 90 kişiyi yaralamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price yaptığı açıklamada, “Çoğu, kuşaklardır orada yaşayan Kudüs’ün Pir Cerrah ve Silvan mahallelerindeki Filistinli ailelerin meskenlerinden çıkarılması durumu nedeniyle de derin biçimde kaygılıyız. Yetkililere, Pir Cerrah mahallesi sakinlerine şefkat ve hürmet ile davranma, bu karmaşık tarihi davaları kendi bütünlüğü içinde ele alma ve gerçek insanların hayatını nasıl etkilediğini kıymetlendirme daveti yapıyoruz.” sözlerini kullanmıştı.

AB Dış İlgiler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden yapılan açıklamada da “Şeyh Cerrah’ta ve Doğu Kudüs’ün başka bölgelerinde Filistinli ailelerin konutlarından çıkarılmasıyla ilgili durum da ayrıyeten tasa vericidir. Bu cins hareketler memleketler arası insani hukukta yasa dışıdır ve alanda tansiyonu körüklemekten diğer bir işe yaramaz.” denilmişti.

Kaynak: Hürriyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.