NATO’dan flaş Rusya açıklaması!

0 198

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna hududu ve Kırım’a yaptığı askeri yığınaktan sonra bir küme askerini çektiğini lakin on binlerce askerin hala bölgede bulunduğunu söyledi.

Stoltenberg, Brüksel’de düzenlenen AB savunma bakanlarının toplantısına gelirken yaptığı açıklamada, bakanlarla Rusya’nın saldırgan tavrı, Ukrayna ve Afganistan üzere hususları görüşeceklerini bildirdi.

Rusya’nın Ukrayna civarında geçen haftalarda önemli ölçüde askeri yığınak yaptığını hatırlatan Stoltenberg, “Rus askerlerinin sayısında bir ölçü azalma gördük lakin on binlercesi hala duruyor. Rusya’nın çok sayıda silahı ve askeri malzemeyi burada tuttuğunu görüyoruz.” dedi.

Stoltenberg, Rusya’nın Karadeniz’de kimi kısıtlamalar yaptığını, Kerç Boğazı’ndan Azak Denizi’ne girişi kısıtladığını belirterek “NATO bu nedenle ihtiyatlı olmak ve gelişmeleri yakından takip etmek zorunda.” diye konuştu.

Stoltenberg, AB’nin Yapılandırılmış Daimi İş Birliği (PESCO) olarak isimlendirilen ortak savunma projelerine AB üyesi olmayan üçüncü ülkelerin dahil olması çerçevesinde ABD, Kanada ve Norveç’in davet edilmesini de kıymetlendirdi.

Bu üç ülkenin PESCO kapsamındaki “Askeri Mobilite” projesine dahil olmasını memnuniyetle karşıladıklarını vurgulayan Stoltenberg, AB üyesi olmayan NATO müttefiklerinin Avrupa’nın korunması ve savunmasında kıymetli rol oynadığına işaret etti.

Stoltenberg, NATO’nun Romanya’da devam eden “Steadfast Defender 2021” tatbikatına atıf yaparak tatbikat kapsamında NATO askerlerinin Avrupa genelinde süratli sevk edilmesi için İngiltere, ABD ve Türkiye üzere AB üyesi olmayan ülkelerden askerlerin de misyon aldığını söyledi.

AB’nin PESCO kapsamındaki “Askeri Mobilite” projesi, askeri işçi ve ekipmanın AB genelinde demir yolu, kara yolu, hava yolu yahut deniz yoluyla süratli ve kusursuz sevk edilmesini sağlayacak stratejik bir platform olarak tanımlanıyor.

Kaynak: Hürriyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.