Maymun Çiçeği Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır?

0 194

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır?

Maymun çiçeği virüsü, dünyanın gündeminde yer almaya devam ediyor. Mayıs ayında İngiltere’de görüldükten sonra, bir hayli ülkede de hadiselerin çoğalış gösterdiği tespit edildi. Türkiye’de de maymun çiçeği olayı tespit edildiği açıklandı. Ayrıca maymun çiçeği virüsünün insandan köpeğe bulaşmış olduğu düşünülen ilk hadise Paris’te tespit edildi. Peki maymun çiçeği virüsü nedir, bulguları nelerdir, nasıl bulaşıyor?

1 Ağustos Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilerin suallerini cevaplayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de 5 maymun çiçeği virüsü tespit ettiklerini açıklamıştı.

Geçen günlerde ABD’de 27 bine yakın maymun çiçeği virüsü hadisesi sebebiyle acil vaziyet duyuru edildi. Amerika Birleşik Devletlerinin ardından ikinci sırada bulunan İspanya’da, toplam olay rakamı 5 bini geçti.

Belirtileri nelerdir?

Virüsün ilk bulgularının ateş, baş sızısı, şişlikler, sırt sızısı, adale sızısı ve halsizlik olduğu bilindi. Ateş düştükten sonra, genellikle yüzde başlayan ve daha sonra bedenin diğer bölgelerine, çoğunlukla avuç içlerine ve ayak tabanlarına dağılan bir döküntü büyüyebildiği görüldü. Çok kaşıntılı olabilen döküntü, değişip bir kabuk oluşturduğu, değişik evrelerden geçtikten sonra düştüğü ve yaraları iz kalabildiği gözlemlendi.

Uzmanlara göre belirtiler şu şekilde:

Yüksek ateş,

Baş, sırt ve kas ağrıları,

Lenf bezlerinde şişlikler

Yorgunluk,

Üşüme ve titreme,

Ciltte su çiçeğine benzer, su dolu küçük kabarcıklar şeklinde görülen döküntüler.

Nasıl bulaşır?

Virüsün, Maymun çiçeğine tutulmuş başka bir şahısla yakın temas hâlinde dağıldığı, bedene ten sıyrıkları, solunum yolu, gözler, burun veya ağız yoluyla ya da cinsel ilişki sırasında doğrudan temas ile girebildiği bilindi. Virüsün ayrıca bulaştığı maymunlar, sıçanlar ve sincaplar gibi hayvanlar ya da yatak ekibi ve kıyafet gibi nesnelere temas yoluyla da dağıldığı saptandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.