Litvanya’dan Almanya’ya Leopard teşekkürü

0 73

Almanya’nın Ukrayna’ya Leopard 2 tanklarını gönderme kararı ve başka ülkelere de envanterlerindeki Leopard tanklarını Ukrayna’ya yollayabilmeleri için yeşil ışık yakması Avrupa ülkelerinde memnuniyetle karşılandı.

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Berlin idaresine Almanca “Çok teşekkürler” manasına gelen “Danke schön” sözüne gönderme yaparak teşekkür etti.

Bakan Landsbergis, üzerinde Ukrayna bayrağı olan bir tank resmi paylaşarak “Tanke schön” sözünü kullandı.

ZELENSKİ: ARTIK EN KIYMETLİ ŞEY HIZ

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, ulusa sesleniş konuşmasında, Almanya’nın tank kararını ‘çok uygun haber’ olarak kıymetlendirerek, “Şimdi en değerli şey sürat ve tankların sayısı. Ordumuzun eğitim suratı, Ukrayna’ya tank tedarik etme suratı. Tank dayanağının hacmi ve sayısı” dedi.

Ulusa sesleniş konuşmasına, “Bugün Ukrayna için son derece âlâ haberlerin olduğu bir gün. Savunmamız için tank tedarikini başlatma kararı verildi. Çağdaş tanklar” tabirleriyle başlayan Ukrayna Devlet Lideri Zelenski, “ABD’den de çok güçlü bir adım var. Ukrayna, Abrams’ları alacak, bu karar için teşekkür ederiz. Bize çağdaş ve çok gereksinim duyulan tankları sağlamaya istekli oldukları için tüm müttefiklerimize minnettarım. Bütün bunlar bugün dünya için en kıymetli gerçeği kanıtlıyor; özgürlüğün daha da güçlendiği gerçeğini. Artık en kıymetli şey sürat ve tankların sayısı. Ordumuzun eğitim suratı, Ukrayna’ya tank tedarik etme suratı. Tank dayanağının hacmi ve sayısı” dedi.

SIRADA UÇAK TEDARİKİ Mİ VAR?

Zelenski, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşme gerçekleştirdiğini tabir ederek, “NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştüm. Ukrayna’ya uzun menzilli füze tedarikini hür bırakmalıyız, ağır silahlar alanındaki işbirliğimizi genişletmek bizim için kıymetli, Ukrayna’ya uçak ikmalini sağlamalıyız. Bu hepimiz için kıymetli bir görev” diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.