KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’dan ‘Kıbrıs’ta çözüm’ değerlendirmesi: ‘Federasyonu tartışmak vakit kaybı’

0 117

Tatar, Washington merkezli fikir kuruluşu Türk Miras Vakfı (THO) tarafından düzenlenen çevrimiçi panelde Kıbrıs konusunda 27-29 Nisan’da Cenevre’de yapılacak gayriresmi görüşmeleri ve gündemi kıymetlendirdi.

Kıbrıs’ın geçmişini ve adanın bugünlere gelene kadar geçirdiği evreleri anlatan Tatar, “Kıbrıs küçük bir ada olabilir fakat Doğu Akdeniz’de değerli bir pozisyonda. Son devirdeki gaz, güç ve sondaj hakları bağlamındaki gelişmelerle daha da değerli bir hale geldi.” sözünü kullandı.

Tatar, İngilizlerin adadan ayrılmasının akabinde 1960’ta federal bir idarenin kurulduğunu anımsatarak, “Ancak tarihe baktığınızda bu ülkeyi direktörün ne kadar güç olduğunu göreceksiniz. Zira ada iki toplum ortasında bölüştürülmemişti. Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Makarios ülkeyi yönetirken ve açıkça ana hedeflerinin Kıbrıs Cumhuriyeti değil, Kıbrıs’ı Yunanistan’a katmak olduğunu söylerken bu ülkeyi nasıl yönetebilirdiniz?” diye konuştu.

Türkiye’nin tüzel hakkını kullanarak 1974’te Kıbrıs’a müdahale ettiğini belirten Tatar, “1974’ten bu yana hala bir tahlil için çalışıyoruz. Uzun yıllar iki Kıbrıs halkının da iştirakine dayanan federal temelde bir tahlil için çalıştık. Fakat bu süreçte hiçbir tahlil elde edilmedi. Kıbrıs Rum İdaresi’nin BM tarafından tanınmalarından ötürü elde ettikleri üstünlükleri vardı. Bu nedenle de bir tahlil bulmaya, kaynaklarını ve iktidarlarını Kıbrıs Türkleri ile paylaşmaya yanaşmadılar.” dedi.

“RUM İDARESİ, KIBRIS’IN KENDİ İÇİNDE BİR UZLAŞMAYA VARILMADAN AB’YE ALINMAMALIYDI”

Tatar, Güney Kıbrıs Rum İdaresinin (GKRY) AB’ye üyelik sürecine dair ise, “Rum idaresi, Kıbrıs’ın kendi içinde bir uzlaşmaya varılmadan AB’ye alınmamalıydı. Bu çok hileli ve adaletsiz bir adımdı.” değerlendirmesini yaptı.

GKRY’nin elindeki avantajlar nedeniyle muahedeye yanaşmadığına işaret eden Tatar, artık tahlilin “iki hükümran ve milletlerarası statüleri eşit iki devlet” olduğunu vurguladı.

Nasıl Güney Kıbrıs’taki Rumların her vakit Yunanistan ile bağları varsa, KKTC’nin de Türkiye ile bağları olduğunu vurgulayan Tatar, “Türkiye bölgedeki en güçlü devletlerden birisi. Aslına bakarsanız bölgedeki lider güçtür. Haritaya bakarsanız Türkiye’nin güvenliği için Kıbrıs’ın kıymetini, bizim güvenliğimiz için de Türkiye’nin ehemmiyetini görürsünüz.” diye konuştu.

“TÜRKİYE İLE BU YENİ DURUŞUMUZU CENEVRE’DE MASAYA GETİRECEĞİZ”

27-29 Nisan’daki Cenevre görüşmelerinde söyleyecek çok şeyleri olduğunu vurgulayan Tatar, “Türkiye bizim yeni tahlilin iki devlete dayalı olması gerektiğine dair duruşumuzu kalpten destekliyor. Türkiye ile bu yeni duruşumuzu Cenevre’de masaya getireceğiz.” dedi.

Kıbrıs görüşmelerinde daha evvel birçok kişinin yer aldığına ve bahsin derinlemesine ele alındığına işaret eden Tatar, “Artık federasyonu tartışmanın yalnızca bir vakit kaybı olduğu sonucuna ulaştık. Bu mevzuda artık bir tahlil bahtı yok zira daha evvel çok denendi. Bu nedenle de masaya yeni bir konsept ve yeni bir öykü getirmeliyiz. Bu da alandaki gerçekliğe dayanmalı; alandaki gerçeklik ise iki devletin olmasıdır.” tabirini kullandı.

Cenevre’deki görüşmelerin gayriresmi görüşmeler olduğunu ve orada ortaya çıkacak sonuca nazaran resmi bir görüşme yerinin olup olmayacağının ortaya çıkacağını tabir eden Tatar, öncelikle ortak bir yer olup olmadığının görülmesi gerektiğini belirtti.

Türklerin ve Rumların Kıbrıs’ın ortak kurucuları olduğunun ve memleketler arası toplumun da buna hürmet duyması gerektiğinin altını çizen Tatar, “Biz egemenlik haklarımızın tanınmasını ve bunlara hürmet duyulmasını istiyoruz. Böylelikle tüm Kıbrıslıların faydasına bir tahlile ulaşabiliriz.” bildirisini verdi.

Tatar, Türkiye’nin her vakit Kıbrıs’ta garantör tarafı olması gerektiğine dikkati çekerek şöyle devam etti:

“Kıbrıs’taki Türkler kendi güvenlikleri konusunda kaygılı, gelecekte ne olacağını bilmiyoruz. Geçmişte çok acı anılarımız var. Türkler adada tek başınayken ne olduğunu gördük. Türkiye’nin 1974’te gelip Kıbrıs’taki Türkleri kurtarması uzun vakit aldı. Bu kusura bir daha düşmek istemiyoruz.”

Cenevre’deki görüşmelerden bir sonuç çıkmaması durumunda bugüne kadar olduğu üzere tekrar KKTC’nin haklı davasını dünyaya anlatmaya ve yeni ekonomik alanları harekete geçirmeye devam edeceklerini anlatan Tatar, “Bugüne kadar memleketler arası toplum bize adil davranmadı. Ana vatan Türkiye bize her vakit tam dayanak verdi. Şayet tahlile ulaşılamazsa biz kendi insan haklarımız için savaşmaya devam edeceğiz.” dedi.

“KOMŞULARIMIZ KIBRIS’TA BİR DEVLETİMİZ OLDUĞUNU TANIMALI”

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, bölgedeki öbür ülkelerin Kıbrıs’taki Türklerin bir devletinin olduğunu tanıması gerektiğini vurgulayarak adada adil ve kalıcı bir tahlilin bulunabilmesi için Türkiye ve Yunanistan’ın da dahil olduğu bir uzlaşma tabanının bulunması gerektiğine dikkati çekti.

Adada iki tarafın da lehine olan bir tahlile ulaşılabilmesi için iki tarafın da birbirine hürmet duyması gerektiğini kaydeden Tatar, “Birbirimizin egemenlik haklarına hürmet göstermeliyiz. Esasen hepimiz birebir gemideyiz. Çocuklarımıza müreffeh bir gelecek bırakmak istiyorsak gerçekçi, makul ve pratik olmalıyız.” iletisi verdi.

Kıbrıs’taki Türklerin azınlık olarak görüldüğü rastgele bir yaklaşımın KKTC’ye empoze edilmesini asla kabul etmeyeceklerini bildiren Tatar, “Böyle bir dayatma demokratik de değildir, insani de değildir ve başarılı da olamaz.” dedi.

Kaynak: Hürriyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.