Kalp yetmezliği

0 103

Kalp göğüs kafesi içerisinde yer alan, dört odacıktan ve odacıklara giren ve çıkan büyük damarlarla, odacıkları birbirine bağlayan kapaklardan oluşmuş, deveran sisteminin merkezinde yer alan bir organdır ve temel vazifesi oksijeni yüksek kanı hücrelerimize, oksijeni kullanılmış kanı da tazelemek üzere akciğerlerimize ulaştırmaktır.

Kalp Yetmezliği, bu kusursuz döngünün kalple ilgili yahut kalp dışı nedenler yüzünden bozulması sonucunda kalbin dokuların gereksinimi olan oksijeni ve ihtiyaçları uygun kan akışı ile sağlayamaması halidir.

Çocuklarda kalp yetmezliğinin sebepleri yaşa nazaran değişmekle bir arada en sık doğumsal kalp hastalıkları ile ilgilidir.

Fetal devirde yani gebelik devrinde bebekte kalp yetmezliği oluşabilir. Bu devirde sıklıkla kalp atım sıkıntıları (hızlı atma yahut çok yavaş atım), fetusta önemli anemi olması, bazen fetusta deveran için gerekli iki değerli yapının kapanması kalp yetmezliğinin kıymetli nedenleri olarak karşımıza çıkar.

Doğum sonrası birinci hafta içerisinde ise ağır birtakım doğumsal kalp hastalıkları ön plana çıkar. Şah damarı kapak darlıkları, koarktasyon hastalığı, oksijenli kanı kalbin soluna taşıyan damarların diğer yere açılması, en ağır kalp hastalıklarından hipoplastik sol kalp sendromu üzere.

Doğumun birinci haftasından sonra üstte saydıklarıma geniş kalp delikleri (geniş VSD, geniş PDA, AVSD gibi) eklenir.

Yenidoğan ve süt çocukluğu devrinden sonraysa kalp yetmezliğinin sebepleri doğumsal kalp hastalıklarından çok edinsel kalp hastalıkları yahut kalp kası hastalıkları ile ilgili olmaya başlar. Virüsler yoluyla oluşan kardiyomiyopati hastalığı, kalıtsal kalp kası hastalıkları, romatizmal ateşe bağlı kıymetli kapak hastalıkları, kalp zarı iltihapları, Kawasaki hastalığına bağlı kalp kası ve koroner damar tutulumu, ameliyat edilmiş yahut anjio ile teşebbüs yapılmış lakin tam düzelme olamayan doğumsal kalp hastalıkları üzere.

Her yaş kümesi için kalp atım bozuklukları, hipertansiyon, anemi, böbrek yetmezliği ve tiroid hormon bozuklukları, tüm bedeni etkileyen ağır enfeksiyonlar değerli öbür kalp yetmezliği nedenleri olarak sayılabilir.

Kalp yetmezliğinde tekrar hastalığa ve yaşa nazaran farklı belirtiler olmakla bir arada genelde nefes sayısında artış, nefes alışta zorlanma, bebeklerde emerken yorulma, nefes nefese kalma, kiloda artış olmaması, gözlerde yahut ayak sırtında şişlik, yürürken yahut merdiven çıkarken zorlanma, çarpıntı, soğuk yahut çok terleme, bayılma, göğüs ağrısı görülür.

Tanı için kesinlikle ekokardiyografi ile kalp yapısının ve fonksiyonlarının gözden geçirilmesi gerekir. Ritim bozukluklarının varlığı EKG ve ritim holter ile görülür. Akciğer sineması ve kan tetkikleri gereklidir.

Kalp yetmezliğinin tedavisi hastalığın yahut nedenin ortadan kaldırılmasına dayanır. Çocuk kalp hastalıklarında ülkemizde çok âlâ seviyelere ulaşılmıştır. Kalp yetmezliği sebebi olan birçok doğumsal kalp hastalığının tedavisi hayli başarılı bir biçimde yapılmaktadır. Kimi kalp yetmezliği ilaçları ile kalbin, ameliyat yahut anjio ile tedavisine kadar geçen vakitte desteklenmesi gerekebilir. Müzmin kalp yetmezliği ise ilaç bağımlı bir hastalıktır, birkaç ilacı birden kullanmak gerekebilir. Müzmin kalp yetmezliği için en son tedavi hali kalp naklidir.

Sağlıklı günler dileklerimle…

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.