Hepatit B Hastalığı

0 278

Hepatit B Hastalığı

Hepatit B hastalığı bir karaciğer iltihabı türü olarak da tanımlanabilmektedir. Kişilerin hem vücut dirençlerini hem de genel sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bazı kişiler Hepatit B olmalarına rağmen hafif atlatmaları sebebi ile bunu fark etmezler ve bağışıklık kazanırlar, bazıları da daha ağır geçirdiği için özel bir tedavi planının hazırlanması gerekebilir.

Belirtileri Nelerdir?

Hepatit B rahatsızlığının belirtileri arasında yorgunluk en temel faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu rahatsızlık ten renginde sararmayı da beraberinde getirmektedir. Karaciğer ile alakalı olarak rahatsızlıkların büyük bir kısmında bu sorun yaygın bir biçimde görülmektedir. Belirtiler ile alakalı olarak bir diğer unsur da ishal ve kusmadır. Kişilerin bir Hepatit B hastası ile aynı evde kaldığı dönemde aynı tuvaleti kullanmaması önerilmektedir.

Karaciğer Kanseri ve Hepatit B

Gerekli olan tedavi yapılmadığı zaman Hepatit B rahatsızlığından muzdarip olan kişilerde karaciğer kanseri gelişme riskinin artış gösterdiği fark edilmektedir. Bu aşamada düzenli kontrollerin ve tedavinin eksiksiz yapılmasının da ne derece önemli olduğu bir kere daha fark edilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.