Hepatit A Nedir?

0 262

Hepatit A Nedir?

Hepatit A bulaşıcı bir hastalıktır ve karaciğer enfeksiyonu olarak da tanımlanmaktadır. Özellikle yetersiz beslenmenin yaygın olduğu durumlarda Hepatit A hastalığının etkilerinin daha net hissedildiği fark edilmektedir. Çocuklar arasında hızla yayılabilmektedir. Bu hastalığı geçiren kişilerin uzun seneler boyunca antikor taşıma imkanlarının olması memnun etmektedir.

Hijyen Sorunu

Hepatit A hastalığının yaygınlaşmasının bir diğer nedeni de hijyen sorunudur. Hijyen sorununun meydana geldiği ülkelerde bu rahatsızlığın çok daha yaygın bir biçimde görüldüğü fark edilmektedir. Kanalizasyon sorununun olması ve şehrin bu konuda temiz bir sisteme sahip olmaması sorun yaratan en temel hususlar arasındadır. Ayrıca Hepatit A hastalığının eşcinsel ilişki ya da biseksüel ilişki yolu ile de bulaşım gösterebildiği vurgulanmalıdır.

Tedavisi Var Mı?

Bu rahatsızlığın son dönemlerde tedavisinin efektif şekilde yapılabildiği fark edilmektedir. Tabi ki ilaç kullanımı konusunda sadece doktorunuzdan onay almanız dahilinde harekete geçmelisiniz. Kişilerin bu aşamada kendi bilgilerine göre tedavi planının hazırlanmış olması daha büyük sorunlara da neden olabilmektedir. Tedavi sürecinin etkin olması için hastalığa dair olabildiğince dazla bilgi sahibi olmanız gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.