Gece çorapla uyumak ziyanlı mı? Yatarken çorap giymek…

0 68

Sıcaklık ve soğukluk açısından hassasiyet göstererek, öbür organlarımıza da uyarıcı sinyaller gönderen ayaklarımız, bedenin tüm yükünü beraberinde taşımaktadır. Sağlıklı bir biçimde hayatımıza devam edebilmemiz için ayaklarımızın bakımına ihtimam göstermemiz ve paklığına dikkat etmemiz gerekiyor…

YATARKEN ÇORAP GİYMEK ZİYANLI MI?

Çorap lastiklerinin uzun mühlet baskı uyguladığı ayaklar, kan sirkülasyonunu olumsuz etkileyebilir.

Havasız kaldığı için mantar oluşumuna kapı açabilir.

Derinin kuruması, tırnakta biçim ve yapının bozulmasına sebep olabilir.

Egzama oluşumuna katkı sağlayabilir.

Yıkandıktan sonra çoraplarda kalan deterjan artığı; dermatitlere neden olabilir. Yani ayakta kaşıntı, kızarma, kepeklenme üzere şikayetler oluşturabilir.

Bu yüzden gece yatarken çorapların çıkartılmasını deri ve ayak sıhhati açısından son derece kıymetlidir.

Ortopedik bozukluklara neden olabilir.

Uzmanların yaptığı araştırmalara nazaran, elleri ve ayakları uyumadan evvel sıcak tutmak kan damarlarının genişlemesine ve beraberinde süratli uykuya dalmayı kolaylaştırıyor. Uyku konforumuzu sağlamlaştırırken genel sağlığımızdan ödün vermemeye dikkat etmek gerekiyor.

AYAKLARDA OLUŞABİLECEK BEKLENEN RAHATSIZLIKLAR

Ayaklar yeteri kadar hava almazsa, ayakkabı içerisinde iken uygunsuz çorap kullanımı ile çok terleme de bir ortaya gelince ortaya çıkabilecek rahatsızlıklardan biri de ayak mantarıdır. Tırnak batması tekrar ayaklarda gereğinden fazla sıkı ve kalın çorap kullanılması ile oluşmaktadır. Ayakta oluşabilecek rahatsızlıkların tedavi süreci ve hastalık evreleri da şahsa epeyce ıstırap verebilecek bir rahatsızlıktır çünkü ayak kişiyi günlük işlerinde alıkoyabilecek bir uzuvdur.

Kaynak: Haber7
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.