Doğal maden suyunun yararları nedir? Her gün maden suyu içmek sıhhate ziyanlı mı?

0 87

Maden suyu, doğal yeraltı rezervuarlarından ve maden kaynaklarından gelir ayrıyeten musluk suyundan çok daha yüksek mineral içeriğini bizlere sunar. Yüksek mineralli su içiminin kan şekerini istikrarda tuttuğu, berbat huylu kolesterolü azaltabildiği, metabolik sendrom kriterlerini olağana gelmesinde dayanak olduğunu gösteren bir çok araştırma bulunmaktadır.


DOĞAL MADEN SUYU YARARLARI NELERDİR?

Çocuklar, hamileler ve emziren anneler kalsiyumdan varlıklı maden sularını tüketmeleri epeyce değerlidir. Kalp hastaları daha çok magnezyum içeren maden sularını tercih ederlerse ateroskleroz dediğimiz damar sertliğini önleyebileceği ortaya konmuştur.

Maden suyu, yeraltı rezervuarlarından gelir. Olağan içme suyu olan arıtılmış suyun tersine maden suyu kimyasal sürece tabi tutulmaz. Doğal mineralli sular, kaynaktaki saflıkları ve sabit mineral düzeyleri ile içme suyuna alternatif olacak sağlıklı sıvı kaynaklarıdır. Kaynak suları en doğal haliyle bizlerin tüketimine uygun olup kaynağında şişelenmektedir.

MADEN SUYUNUN İÇİNDEKİ DOĞAL MİNERALLER NEDİR?

  • Sodyum: Asit-baz istikrarı, ihtar iletimi

  • Kalsiyum: Kan pıhtılaşması, kemik ve diş sıhhatinin güçlenmesi, hudut ihtarlarının iletimi

  • Florür: Kemik ve diş sıhhati gelişimi

  • Magnezyum: Kas ve hudut sıhhati, kalp sıhhati ve güç üretimi

  • Potasyum: Vücuttaki su istikrarı, hücre metabolizması

  • Bikarbonat: Sindirim sistemi

  • İyodür: Tiroid bezi işlevlerinin tertipli çalışması

  • Sülfat: Mide, safra kesesi ve sindirim sisteminin korunması

MADEN SUYU NE VAKİT İÇİLMELİ?

Maden suyu güne başlarken, gün içinde ve akşam saatlerinde tüketilebilir. Bilhassa bedenin susuz kaldığı yaz ve kış aylarında günde 1 bardak maden suyu tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Şişkinlik ve hazımsızlık üzere sıkıntılara uygun gelen maden suyu, bilinenin tersine yemeklerden çabucak sonra içilirse mideyi daha fazla şişirir.


MADEN SUYUNUN CİLDE VE YÜZE FAYDALARI

Halk ortasında yalnızca hazımsızlığa güzel geldiği bilinse de insan cildi için türlü yararları bulunan doğal maden suyunun daha bilinmeyen pek çok yararları bulunmaktadır. Doğal maden suyunun içerisinde karbondioksit gazı barınmaktadır. Bu nedenle şişkinlik ve hazımsızlık meselelerine epey güzel geldiği doğrudur lakin bunun yanı sıra cilt için sağladığı pek çok avantajlar şu biçimde sıralanmaktadır:

 – Cildin temizlenmesine ve pürüzsüz olmasına yardım eder.

– Cildin daha parlak ve estetik görünmesine katkı sağlar.

 – Cildin farklı bölgelerinde yer alan lekelerin giderilmesine katkı sağlayan doğal maden suyu cildin daha pak ve saf görünmesine yardımcı olur.

 – Genişlemiş gözenekleri sıkılaştırır ve cildin daha pürüzsüz görünmesine katkı sağlar.

HANGİ MADEN SUYU TERCİH EDİLMELİ

Maden suyu ile ilgili yapılan çalışmaların sonuçları çok çeşitlilik göstermektedir. Diş aşınması 4,5 pH’ta başlamaktadır. Maden suyunun pH’ı ise en az 5 civarındadır. Hasebiyle maden suyunun çok ve denetimsiz tüketimi diş aşınmasına neden olabilir. Ama bu aşınma kola ve gibisi asitli içecekler kadar yüksek oranda olmaz. Birtakım çalışmalara nazaran maden suyunun içerisinde bulunan çeşitli mineraller bilhassa de flor, dişi çürükten koruma etmektedir. Doğal maden suyunun aromalı olmaması gerekmektedir. Bilhassa narenciye aromalı olan maden suları çürüğe eğilimi artırabilmektedir. Yapılan laboratuvar çalışmaları aromasız maden suları tercih edilmesi konusunda ikazda bulunmuştur. Maden suyu seçimi yapılırken de düşük sodyum içerikli olanlar tercih edilmelidir. Ayrıyeten fazla tuz içeren maden suları, idrarla kalsiyum atılımını hızlandırdığı için kemik erimesi hastalığında önemli bir risk oluşturmaktadır.

Kaynak: Haber7
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.