Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev: Türkiye ve İsrail ortasında arabulucu olabiliriz

0 213

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, CNN TÜRK yayınına konuk oldu, Hacıyev, Biden’ın Joe Biden’ın 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemesini, ABD tarafından yapılan sert ve tarihi yanlışlık olarak niteledi. Alınan kararın tarihin siyasi emeller için kullanılmasından diğer bir şey olmadığını söyleyen Hacıyev, bunun hiçbir şeyi değiştirmeyeceğinin altını çizdi. Hacıyev, “Türklerin ulu tarihinde kimseye karşı bu türlü bir tutumu olmamıştır,” dedi. 100 yıl evvelki uydurma bir tarihe bakmaktansa günümüzdeki tarihe bakmanın daha yerinde olacağını söyleyen Hikmet Hacıyev, Ermenistan’ın Karabağ’da yaptığı Hocalı soykırımına Amerika Kongresi ya da yetkilileri hiç vakit ya da dikkat vermediklerine vurgu yaptı:

“ERMENİSTAN’I GERİYE ATMIŞ BİR ADIMDIR”

Burada gaye tarihi siyasete alet olarak kullanmaktır Kardeş Türkiye’ye karşı bir baskı ögesi oluşturmaktır. Lakin buradaki en büyük yanlış Ermeni diasporası yapmaktadır. Onlar geleceğe bakmak yerine geçmişin esiri olmuşlardır. Kafkas Bölgesi’nde tahminen de hudutların açılması yeni bağlantı projelerinin hayata geçirilmesi üzere mevzuların konuşulduğu noktada bu türlü bir kararın kabul edilmesi Ermenistan’ı tekrar geriye atmış bir adımdır.

İSRAİL TÜRKİYE BAĞLARI İÇİN ARABULUCU OLABİLİRİZ

Türkiye ile işbirliği ile biz Azerbaycan gazını Akdeniz pazarına çıkarmış olduklarını söyleyen Hacıyev, soru üzerine Doğu Akdeniz’de yaşanan tansiyonla ilgili de konuştu: Bir arabulucuk gereksinimi olursa Azerbayan’ın bu hususta rol oynayabileceğini belirten Hikmet Hacıyev, şayet Türkiye ve İsrail tarafından bu türlü bir niyet olursa Azerbaycan’ın da bu mevzuda dayanak vermeye hazır olduğunu söyledi.

Kaynak: Hürriyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.